Svjetski dan intelektualnog vlasništva

Svjetski dan intelektualnog vlasništva obilježava se na poticaj Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO – World Intellectual Property Organization) od 2000. godine. Obilježavamo ga 26. travnja jer na taj dan 1970. godine na snagu stupila Konvencija o osnivanju Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo. Obilježavanjem ovog datuma željeli smo učenike potaknuti na razvijanje i jačanje javne svijesti o značenju i važnosti intelektualnog vlasništva u oblikovanju svakodnevnog života i modernog društva, te u promicanju kreativnosti.

Na satu razrednika učenici su se upoznali s pojmom „Intelektualno vlasništvo“. Na satu prirode i društva razgovarali su o pravilima. Što su pravila, što ona znače za njih, smiju li ih kršiti bez posljedica? Učenici su naučili kako postoje pravila i za uporabu mrežnih stranica. Važno je znati kako je sadržaj na internetu nečije vlasništvo i da se samo uz dopuštenje vlasnika/vlasnice smije upotrijebiti. Istražili su kojom je oznakom obilježen sadržaj na internetu koji se može upotrijebiti, a da se o tome ne obavijesti ili ne pita njegova vlasnika za daljnju upotrebu.