Projekt „Bioekonomija, škole i vrtovi Mudrosti, Održivosti, Znanja, Akcije, Inovacije i Kreacije za naš krš i more“, pod akronimom BioMOZAIK Krš i more, financiran je u sklopu programa “Lokalni razvoj i smanjenje siromaštva” u okviru Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora za razdoblje 2014. – 2021. godine. Projekt obuhvaća osnovnih škola na području prometno, društveno-gospodarski, obrazovno i kulturno-povijesno međusobno povezanih zaobalnih i priobalnih jedinica lokalne samouprave Splitsko-dalmatinske županije čiji učitelji i učenici pokazuju snažan interes, ali imaju manjak resursa za realizaciju programa u području STEM-a, IKT-a i poduzetništva u sektoru bioekonomije, biotehnologija, zelene i plave ekonomije/inovacija kao odrednica novih politika EU i RH.

Nositelj projekta je Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića, partneri su OŠ Milana Begovića, Vrlika, OŠ Ivana Mažuranića, Obrovac Sinjski, OŠ Kamešnica, Otok, OŠ Trilj, OŠ dr. fra Karlo Balić, Šestanovac, OŠ Tin Ujević, Krivodol, OŠ „Josip Vergilij Perić“, Imotski i OŠ Runović, Cluster za eko-društvene inovacije i razvoj CEDRA Split te International Development Norway (IDN), Kraljevina Norveška.

Trajanje projekta: 1. rujna 2022. do 31. siječnja 2024.

Vrijednost projekta: 871.375,12 EUR

Svrha projekta: uspostava održivog mikroregionalnog sustava izvrsnosti u sektoru bioekonomije na području prometno, društveno-gospodarski, obrazovno i kulturno-povijesno međusobno povezanih zaobalnih i priobalnih jedinica lokalne samouprave Splitsko-dalmatinske županije.

Cilj projekta: razvoj izvrsnosti u osnovnoškolskom obrazovanju u područjima STEM, IKT, poduzetništvo i aktivno građanstvo s naglaskom na područje bioekonomije i biotehnologije.

Aktivnosti:​

• razvoj sposobnosti učitelja i drugih odgojno‐obrazovnih djelatnika u STEM podučavanju,
  • stručnog usavršavanja namijenjenih učiteljima i drugim odgojno‐obrazovnim djelatnicima u IKT, poduzetništvu i aktivnom građanstvu,
  • opremanje i uređenje školskih objekata i vrtova/parkova za provedbu projektnih aktivnosti:
    • nabava namještaja za opremanje učionica i vrtova,
    • nabava opreme, materijala i didaktičkih alata za programe aktivnosti u područjima STEM, IKT, poduzetništvo i aktivno građanstvo,
    • osmišljavanje modela i protokola upravljanja prostorima, opremom i materijalima
  • razvoj modela učenja, praktičnog rada u nastavi i drugih odgojno‐obrazovnih aktivnosti u područjima STEM, IKT, poduzetništvo i aktivno građanstvo,
  • razvoj i jačanje STEM vještina kroz specijalizirane aktivnosti s naglaskom na darovite učenike i one s poteškoćama
  • razvoj i provedba obrazovnih programa i izvannastavnih aktivnosti za učenike u području IKT‐a, poduzetništva i aktivnog građanstva posebno za darovite i one s poteškoćama.

Više informacija o financijskim mehanizmima i programima:

The project “Bioeconomy, schools and gardens of Wisdom, Sustainability, Knowledge, Action, Innovation and Creation for our karst and sea”, under the acronym BioMOZAIK Karst and Sea, was financed as a part of the Local Development and Poverty Reduction Programme supported by the Financial Mechanism of the European Economic Area (EEA) and Norwegian Financial Mechanism. The project encompasses eight primary schools of neighbouring local government units within Split-Dalmatia County, that share similar socio-economic, educational and cultural historical background, and which lack resources that would provide modernization of the school premisses and equipment, and improvement of the primary school education.

Project Promoter is Primary School Ivan Goran Kovačić from Cista Velika, and Project Partners are Primary School Kamešnica from Otok, Primary School Milan Begović from Vrlika, Primary School Trilj, Primary School “Josip Vergilij Perić” from Imotski, Primary School Runović, Primary School dr. fra Karlo Balić from Šestanovac, Primary School Ivan Mažuranić from Obrovac Sinjski, Primary School Tin Ujević from Krivodol, Cluster for Eco-social Innovation and Development CEDRA Split and International Development Norway (IDN), Norway.

Project duration: 17 months (Semptember 1, 2022. till January 31, 2024.)

Project budget: 871.375,12 EUR

The purpose of the project is establishment of a sustainable micro-regional centre of excellence  in the bioeconomy sector within neighbouring local government units within Split-Dalmatia County, that share similar socio-economic, educational and cultural historical background.

The main goal of the project is to strenghten the capacity of the primary schools through modernization of the premisses and school equipment, and to achieve the excellence in primary education.

Activities:​

• trainig of the teaching personnel in the principles of STEM education and teaching
  • educational workshops for the teaching personel in the area of ICT, entrepreunership and active citizenship.
  • modernizing school premises and acquiring equipment for schools and school gardens to enable project implementation
  • developing a teaching and practical educational strategy towards acquiring and bettering STEM skills.
  • development and strenghtening of the student STEM skills, with particular emphasis of gifted students, as well as those with learning dissabilities.
  • development and implementation of STEM, ICT, active citizenship and entrepreneurship related curricular and extracurricular student activities.

More informations about financial mechanisms and programs:

Zajedno za zelenukonkurentnu uključivu Europu