Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja – Dan ružičastih majica

Povodom ovogodišnjeg Dana ružičastih majica, kroz ovaj projekt učenici su na satu razrednika pogledali film Inside out.

Ovaj film vješto portretira kako je nužno da sve emocije budu prepoznate, i još važnije, prihvaćene. Iako je Sreća emocija koja je dominantna u čitavom filmu, djevojčica Riley na kraju filma nauči kako je tuga itekako korisna emocija, te kako ljudsko biće ne može egzistirati bez čitavog spektra emocija. Upravo je to ključno za suzbijanje depresije – važnost ekspresije svih emocija. Ukoliko su neke od emocija potisnute čitava ”upravljačka ploča” dječjeg mozga prestaje normalno funkcionirati. Film vrlo slikovito djecu uči o kratkoročnoj i dugoročnoj memoriji, te odgovara na vječito pitanje svakog djeteta – ‘Kako nastaju snovi?’. Ako se sjećate igre s prijateljima kada ste bili mali, dječjeg smjeha i slično, svjet ćete promatrati kao prijateljsko i sigurno mjesto. Ako vam je najvažnije sjećanje iz djetinjstva trenutak kada vas je ugrizao pas, na svijet ćete gledati kao na opasno i nepredvidivo mjesto. Film prikazuje poveznicu između dnevnih događaja, sjećanja i snova. Glavni lik u filmu, Riley doživi u školi nešto sramotno , što se te večeri pretvara u njen san i u konačnici u noćnu moru.

Nakon odgledanog filma, učenici su na satu hrvatskog jezika riješavali osmosmjerku. Tražili su pojmove povezane s ovim danom. Ispisali su poruke u Wordu.

Na satu likovne kulture oblikovali su roze majice i ukrasili školski pano.U rozim majicama i sa rozim srcima pružili su podršku svojim prijateljima koji se susreću s nasiljem i nerazumijevanjem okoline.